a
Bu site kullanıcını deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Devam etmeniz halinde çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız. Evet, anladım Reddet
Daha fazla detay için tıklayınız.
x

Derinizi Koruyun

Açık tenlilik, ben sayısı ya da aile geçmişi gibi doğuştan gelen melanom risk faktörlerini değiştiremezsiniz. Fakat aşağıdaki adımları izleyerek melanom riskinizi azaltabilirsiniz.

Güneşe maruziyet

Ani, aşırı ve direk güneş maruziyetinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Asıl amaç, güneşe maruz kaldıktan sonraki deri kırmızılığı gibi güneş yanıklarından korunmaktır. En zararlı güneş yanıkları en az 48 saat ağrı yapan ve kabaran güneş yanıklarıdır. Bu yüzden, özellikle saat sabah 11.00 ile öğlen 15.00 arasında direk güneş maruziyetinden kaçınmak önemlidir.

Gölge/Sıcaklık

Gölgede oturmak yine de güneş yanıklarına yol açabilir. Aynı şekilde, güneş ışınları bulutlardan geçebildiği için bulutlu günlerde de  güneş yanığı meydana gelebilir. UV ışınlarının sizi sıcak hissettirmeyeceğini unutmayınız. Bu yüzden hafif rüzgarın olduğu günler güneş maruziyeti konusunda yanılmayınız.

Giyim

Giyim, yoğun güneş ışığı altında en iyi korumayı sağlar. Tişörtler kolsuz kıyafetlerden daha iyidir. Koyu kıyafetler, açık kıyafetlerden daha iyi koruma sağlar. Kullanılan materyaller tercihen dokuma olmalı ve UV koruması sertifikası bulunmalıdır. Geniş kenarlı şapka ve polaroit gözlük kullanmak güneş koruması için yararlı olacaktır. Günümüzde, mayo dahil olmak üzere çocuklar için güneş korumalı ( 50 faktöre kadar) kıyafetler mevcuttur.

Kozmetik ve İlaçlar

Bazı ilaçlar güneşe olan duyarlılığı yükseltmektedir. Bu durum güneşe çıkılmadan önce bir doktorla ya da eczacıyla değerlendirilmelidir. Deodorantlar, kozmetikler ve parfümler güneşe karşı uygunsuz durumlar yaratabilir. Bu yüzden bu tarz ürünlerin kullanımı güneşe çıkmadan önce kesilmelidir.