a
This site uses cookies. By continuing to navigate the site, you accept the way we use this information. Yes, i understand Opt out from Google
Click here for more details
x

Skuamüz Hücreli Kanser

Skuamüz Hücreli Karsinoma, en yaygın ikinci kanser türüdür.

Görünüm

Skuamöz Hücre Karsinoma, ilk olarak Aktinik Keratoz şeklinde ortaya çıkar. Kabuklu yüksek yumru şeklinde ya da pul pul kırmızı leke şeklinde ortaya çıkabilir. Hızlı bir şekilde büyür ve sulu ya da ülserli bir hal alabilir. Siğille karıştırılabilir. 

Konum

Skuamöz Hücreli Karsinoma, mukoz membranlar ve genital dahil vücudun herhangi bir bölgesinde bulunabilir ama güneşin maruz kaldığı yüz, kafa derisi, kulaklar, dudak ve uzuv bölgelerinde daha çok  görülür. Özellikle daha önceden güneş zararına maruz kalmış bölgelerde yaygındır ve kırışıklık ya da deri tonunda değişikliklere neden olabilir.

Gelişim

Skuamüz Hücreli Kanser, erken teşhis edildiği durumlarda tedavi edilebilirdir. Eğer tedavi edilmezse, derinin daha alt tabakalarına yayılabilir ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Nadir durumlarda, ölümcül hale gelerek lenf düğümlerine ya da başka organlara yayılabilir. Bu tarz durumlarda cerahi tedavi gerekmektedir.