a
Bu site kullanıcını deneyimini geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Devam etmeniz halinde çerezleri kabul ettiğinizi varsayacağız. Evet, anladım Reddet
Daha fazla detay için tıklayınız.
x

Melanom

Melanom, en az oluşan fakat en tehlikeli deri kanseri türüdür.

Görünüm

Melanom, haftalar ve aylar içinde süratle büyüyen koyu renk, düzensiz kenarları ve karışık renkleri olan lezyonlar şeklinde ortaya çıkar ve çok daha hızlı büyürler. Acil tedavi edilmesi gereklidir. Ayrıca siyah ve kahverengi olmayan pembe ve kırmızı nodüller şeklindedir. Melanom ilk bakışta ben ya da doğum lekesiyle karıştırılabilir, farkedilmesi kolay değildir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

-Ben ASİMETRİK mi?

-KENARLARI düzensiz mi?

-Farklı RENKLER taşıyor mu?

-ÇAPI 6 mm’den büyük mü?

-Büyüklüğünde DEĞİŞİM var mı?

Benler, aynı kişide birbirine benzer şekilde görülür: aynı şekil ve aynı renk. Farklı ise, görünümdeki benler şüpheli sayılabilir. Buna ‘Çirkin Ördek Yavrusu’ işareti denir.

Semptom olarak kaşınma, lezyonun kanaması kötü huylu bir bene işarettir. Daha önce böyle semptomları olmayan 40 yaşını geçkin insanlarda yeni bir lezyonun oluşması şüpheli bir işarettir ve bir dermatolog ile görüşülmelidir. 

Konum

Melanom, vücudun her bölgesinde çıkabilir fakat genellikle göğüs ve bacak kısmında ortaya çıkar. Büyüdükleri öncelikli yer saf deridir ama % 30 oranında mevcut benlerin olduğu yerlerde de büyümektedir.

Gelişim

Melanom, hızlı büyüyebilir ve iç organlara yayılabilir. Bunun için hemen müdahele şarttır ve genellikle cerrahi bir çıkarma içerir.