a
This site uses cookies. By continuing to navigate the site, you accept the way we use this information. Yes, i understand Opt out from Google
Click here for more details
x

CHROŃ SWOJA SKÓRĘ

Nie masz wpływu na predyspozycje genetyczne, które zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka, takie jak jasna karnacja, duża ilość znamion, występowanie czerniaka u członków najbliższej rodziny. Jednak ryzyko wystąpienia czerniaka może być istotnie zredukowane poprzez przestrzeganie prostych zasad.

Ekspozycja na słońce 
Należy unikać nagłej, intensywnej i bezpośredniej ekspozycji na słońce.
Najważniejsza zasada to zapobiegać oparzeniom słonecznym objawiającymi się zaczerwienieniem po ekspozycji na słońce. Najniebezpieczniejsze są oparzenia słoneczne z pęcherzami i bólem trwające ponad 48 godzin. Dlatego też kluczowe jest unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach 11-15.00.

Produkty przeciwsłoneczne
Produkty przeciwsłoneczne powinny posiadać najwyższy wskaźnik ochrony SPF oraz zapewniać zrównoważoną ochronę wobec promieni UVA i UVB (tylko kosmetyki o najwyższym SPF chronią także przed promieniowaniem UVA). Produkty przeciwsłoneczne zaczynają działać około pół godziny po aplikacji i przez 2-3 godziny po zastosowaniu. Tak więc należy się smarować pół godziny przez ekspozycją na działanie słońca, a aplikację należy powtarzać co dwie godziny.

Cień/temperatura
Przebywanie w cieniu na otwartej przestrzeni nadal może prowadzić do oparzeń słonecznych spowodowanych odbijaniem promieni UV, chyba że zastosowana została dodatkowa ochrona w postaci kosmetyków przeciwsłonecznych. Promienie słoneczne przechodzą także przez chmury, dlatego skóra może ulegać oparzeniom, nawet podczas pochmurnego dnia. Pamiętaj, że promienie UV nie zawsze dają uczycie ciepła, co może dać zgubne poczucie bezpiecznej ekspozycji słonecznej.

Odzież

Odzież zapewnia najlepszą ochronę przed intensywnym działaniem promieni słonecznych. Koszulki z krótkim rękawem są lepsze niż te bez rękawów. Odzież ciemnego koloru chroni bardziej niż jasne ubrania. Materiał powinien mieć ścisły splot i posiadać atest UV. Dobrym pomysłem jest noszenie kapelusza z szerokim rondem oraz okularów przeciwsłonecznych polaryzacyjnych (ponieważ promienie UV są również szkodliwe dla oczu). Obecnie na rynku dostępna jest odzież dla dzieci, w tym stroje do kąpieli, posiadające wbudowaną ochroną powłokę przeciwsłoneczną
(nawet do wskaźnika SPF 50).

Kosmetyki i leki
Niektóre leki powodują fototoksyczność. Jeśli stosujesz leki zapytaj lekarza lub farmaceutą o ich fototoksyczność przed ekspozycją na słońce. Dezodoranty, kosmetyki i perfumy również mogą spowodować reakcje uczuleniową w połączeniu ze słońcem lub wywołać hiperpigmentację. Nie powinno się stosować tego typu produktów w czasie ekspozycji na słońce.