a
This site uses cookies. By continuing to navigate the site, you accept the way we use this information. Yes, i understand Opt out from Google
Click here for more details
x

PIEPRZYKI

Pieprzyki (zwane znamionami melanocytowymi w terminologii medycznej i naukowej) wykazują ogromną różnorodność obrazów.

 

Znamiona

Znamiona mogą być płaskie lub wypukłe, mają różną barwę od różowej do ciemno-brązowej lub czarnej, w rozmiarach od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
Rzadko znamiona pojawiają się po 50 roku życia. 

Większość znamion nie powinna niepokoić, jednak niektóre powinny być monitorowane, w celu natychmiastowego wykrycia niepokojących objawów czerniaka. Mniej niż 30% czerniaków pochodzi ze znamion i one mają tendencję pojawiać się samoistnie.

 

 

Znamiona atypowe

Atypowe lub dysplastyczne znamiona są zmianami melanocytowymi, które wyglądają inaczej niż cała reszta. Ze względu na ich podobieństwo do czerniaka niezwykle ważna jest obserwacja wszystkich znamion atypowych przez dermatologów w celu upewnienia się co do ich niezłośliwości. Zanim umówisz się na poradę do dermatologa użyteczna będzie zasada identyfikacji czerniaka metodą ABCDE:

 

  •  Czy zmiana melanocytowa jest asymetryczna?
  •  Czy ma nierówne nieregularne brzegi? 
  •  Czy zmienił się kolor?
  •  Czy jest większy niż 6 mm średnicy?
  •  Czy jego wielkość, kształt i wygląd zmieniały się w czasie?

 

Osoby z licznymi zmianami atypowymi mają większe ryzyko zachorować na czerniaka, w związku z tym powinni oni być badani I monitorowani regularnie z oglądaniem wszystkich zmian melanocytowych.

 

Znamiona skórne

Znamiona skórne mają rozmaity kształt od płaskowyniosłego do kopulastowyniosłego. Mogą się różnić kolorem od różowego, do jasno lub ciemnobrązowego. Znamiona skórne są łagodnymi zmianami melanocytowymi, które rzadko stanowią ryzyko rozwoju czerniaka.