a
This site uses cookies. By continuing to navigate the site, you accept the way we use this information. Yes, i understand Opt out from Google
Click here for more details
x

ROGOWACENIE SŁONECZNE

Rogowacenie słoneczne jest częstą chorobą skóry.

Występowanie

Typowe rogowacenie słoneczne ma postać szarożółtych lub szarobrunatnych nawarstwień rogowych o suchej, nierównej powierzchni lub ognisk rumieniowo-złuszczających niekiedy o brodawkowatej powierzchni, niektóre z nich przypominają strukturą i kształtem róg zwierzęcy. Są one szorstkie w dotyku.

Lokalizacja

Rogowacenie słoneczne występuje często na powierzchni skóry, która przez dłuższy czas wystawiana była na działanie promieni słonecznych. Typowe lokalizacje to twarz, dekolt, grzbietowa powierzchnia rąk, uszy i skóra głowy.

Leczenie

Rogowacenie słoneczne uznawane jest za stan przedrakowy. Wyleczenie zapobiega przejściu w raka kolczystokomórkowego. Pojedyncze zmiany leczone są kriochirurgicznie za pomocą ciekłego azotu lub podtlenku azotu. Technika ta pozwala na kriodestrukcję zmienionych nowotworowo komórek naskórka.. Stosuje się także leczenie miejscowe w postaci kremów, które mogą pobudzać odpowiedź odpornościową skóry na danych obszarze, uwrażliwiać komórki nowotworowe na działanie światła, a następnie naświetlanie lampami emitującymi specjalne światło (terapia fotodynamiczna). Możliwe jest nawet zastosowanie miejscowe chemioterapeutyków.