a
This site uses cookies. By continuing to navigate the site, you accept the way we use this information. Yes, i understand Opt out from Google
Click here for more details
x

CZERNIAK

Spośród 4 najczęściej spotykanych nowotworów skóry czerniak występuje rzadziej od pozostałych, ale najczęściej jest przyczyną zgonów.

Występowanie

Różni się wyglądem, może przyjmować postać ciemnych płaskowyniosłych plam barwnikowych, o nieregularnych brzegach lub plam wielokolorowych, szybko rosnących różowych lub czerwonych plam a nawet wielokolorowych, cielistych lub ciemnych guzków. Rozpoznanie czerniaków nie jest łatwe, często imitują niegroźne banalne znamiona barwnikowe i znamiona wrodzone.

Bardzo pomocna we wczesnym rozpoznaniu przedoperacyjnym potencjalnego czerniaka skóry jest metoda ABCDE:

  •  A (Asymmetry) Czy ma asymetryczny/nieregularny kształt ? 
  •  B (Borders) Czy ma nieregularne brzegi/krawędzie ? 
  •  C (Colour) Czy zmienia kolor, czy można rozróżnić w zmianie różne kolory ?
  •  D (Diameter) czy ma średnicę większą niż 6 mm ? 
  •  E (Evolved) Czy rozmiar, kształt lub wygląd zmienił się/ewoluował w ostatnim czasie ?

Wszystkie znamiona powinny wyglądać podobnie, mieć podobny kształt i kolor. Jeśli pojawi się zmiana, która różni się od pozostałych, jest to zmiana podejrzana, zwana "brzydkim kaczątkiem”.
Objawy takie jak świąd lub krwawienie to charakterystyczna cecha czerniaka.Wszystkie nowe zmiany barwikowe, które pojawiły się u osób po 40 roku życia, uważa się za podejrzane i powinny być zbadane przez dermatologa, najlepiej przy użyciu dermatoskopu lub  w wideodermatoskopie.

Lokalizacja

Czerniaki mogą pojawić się wszędzie, najczęściej jednak obserwuje się je na plecach i kończynach dolnych. Mogą pojawić się na niezmienionej skórze , rzadko w obrębie wcześniejszych znamion barwnikowych, często pomiędzy nimi jako zupełnie nowa zmiana barwnikowa, w około3% w obrębie znamion olbrzymich >20cm średnicy.

Leczenie

Czerniaki mogą rosnąć szybko i dawać szybkie przerzuty na inne narządy. Z tego powodu podjęcie leczenia musi być natychmiastowe, najczęściej wiąże się z zabiegiem chirurgicznym.