a
This site uses cookies. By continuing to navigate the site, you accept the way we use this information. Yes, i understand Opt out from Google
Click here for more details
x

ZAPAMIĘTAJ

KTO JEST W GRUPIE RYZYKA

Nowotwór skóry może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Jest najbardziej powszechny u osób powyżej 50 roku życia lub u osób, które były poddane przez dłuższy okres nadmiernej ekspozycji na słońce.

Sprawdź swój poziom ryzyka

SPRAWDŹ

JAK I GDZIE SPRAWDZAĆ

Potrzebne jest: dobre oświetlenie, duże lustro, małe lusterko, suszarka, kartkapapieru i długopis lub aparat cyfrowy.

  • Popatrz na twarz, zwłaszcza nos, usta, obejrzyj błony śluzowe jamy ustnej i uszy także z tyłu (użyj lusterek, aby dobrze przyjrzeć się skórze).

  • Zbadaj skórę głowy, używając do tego grzebienia lub suszarki rozdzielając włosy pasmo po pasmie.

  • Sprawdź skórę między palcami.

  • Zbadaj kończyny górne z obu stron, zaczynając od ramion, przedramion, nie pomijając łokci.

  • Zbadaj szyję i klatkę piersiową. Kobiety powinny dokładnie sprawdzić skórę między piersiami i pod nimi.

  • Odwróć się plecami do dużego lustra, aby sprawdzić tylną część ciała , zaczynając od szyi, ramion, a później górną i  dolną część pleców.

  • Za pomocą obu luster, sprawdź pośladki, tylną część nóg, dokładnie  aż do pięt.

  • Zakończ samobadanie oglądając podeszwy stóp i skórę między palcami u nóg. Odwróć się i za pomocą poręcznego lusterka sprawdź dokładnie genitalia.

Zobacz wszystkie

ZAPOBIEGAJ

TWÓJ FOTOTYP SKÓRY

Fototyp skóry warunkuje reakcje skóry na pierwszy kontakt ze słońcem: czy skóra ulega zaczerwienieniu czy też opala się?

Fototyp skóry rozpoznać można po różnych cechach, takich jak kolor włosów czy odcień karnacji.

Poznaj wszystkie fototypy skóry

Poland

Szanowni Państwo!

Witam na europejskiej stronie Euromelanoma!

Euromelanoma jest to ogólnoeuropejska kampania profilaktyki raka skóry, której celem jest rozpowszechnianie informacji o zapobieganiu raka skóry, wczesnym rozpoznaniu ii leczeniu.

Kampanię tę zapoczątkowano w 1999 roku w Belgii. Później rozszerzono ją na 29 krajów, od Szwecji po Cypr, Maltę, Irlandię, Rosję, od Północy na Południe, od Wschodu na Zachód, na całą Europę.

Inicjatywę tę prowadzi zespół europejskich dermatologów, którzy poświęcają się tej sprawie bez pobierania za nią żadnego wynagrodzenia. Poza organizowaną przez nas coroczną kampanią bezpłatnego badania skóry, chcemy zapewnić państwu również dostęp do informacji na temat raka skóry.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszej strony, dzięki której uzyskają państwo informacje na temat tego, czym jest rak skóry oraz w jaki sposób pomóc sobie i dzieciom w zminimalizowaniu ryzyka rozwinięcia się tego schorzenia. Strona zawiera również informacje na temat słońca i promieni ultrafioletowych – dowiedzą się państwo również o mitach na temat opalania!

Mamy nadzieję, że nasze starania spotkają się z państwa uznaniem, a większa wiedza na temat raka skóry przyczyni się do skuteczniejszego zapobiegania rozwojowi tej choroby.

Prof. dr Veronique del Marmol
Przewodnicząca Euromelanoma Europe

KAMPANIA

Last campaigns