a
This site uses cookies. By continuing to navigate the site, you accept the way we use this information. Yes, i understand Opt out from Google
Click here for more details
x

2015. gada kampaņa

ĀDAS VĒZIS IR REDZAMS.

NOĶERIET TO, UN TO VAR IZĀRSTĒT.

Ādas vēzis var ietekmēt jebkuru cilvēku jebkurā vecumā. Visbiežāk izplatīts tas ir cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem, vai cilvēkiem, kuri ilgstoši uzturas saulē.

Jums ir lielāks risks, ja:

› Jums ir gaiša āda vai viegli apdegat
› Jūs esat guvuši saules apdegumus bērnībā
› Jūs esat daudz laika pavadījuši saulē (strādājot vai atpūšoties)
› Jūs esat periodiski atradušies saulē (piemēram, atvaļinājumā)
› Jūs lietojat solārijus
› Jums ir vairāk nekā 50 dzimumzīmju
› Jūsu ģimenē ir bijuši ādas vēža gadījumi
› Jūs esat vecāki par 50 gadiem
› Jums ir tikusi veikta orgānu transplantācija

IR VĒRTS UZZINĀT PAZĪMES PAT, JA JŪS NEATBILSTAT AUGSTA RISKA KRITĒRIJIEM, JO ĀDAS VĒZIS VAR SKART JEBKURU. APZINĀŠANĀS VAR NOZĪMĒT ARĪ, KA JŪS PAMANĪSIET PAZĪMES UZ SAVA MĪĻOTĀ ĀDAS UN NOVĒRSĪSIET ĀRSTĒŠANAS AIZKAVĒŠANOS.

Reizi mēnesī pārbaudiet savu ādu, vai tur nav kādas izmaiņas vai aizdomīga izskata pumpas un plankumi.

Pārbaudīt vajadzētu visu ķermeni - no priekšpuses un aizmugures, īpašu uzmanību pievēršot saules iedarbībai pakļautām vietām. Nostājieties pie spoguļa, kura redzat sevi visā augumā, un paņemiet rokas spoguli, lai piekļūtu grūti aizsniedzamajām vietām.

 1.Aplūkojiet savu seju, tai skaitā degunu, lūpas, muti, ausis un aiz ausīm.

 2.Pārbaudiet savu galvas mataino daļu, ar ķemmi pāršķirot matus šķipsnās. Ja Jums nav daudz matu, šo galvas daļu pārbaudiet sevišķi rūpīgi.

 3. Pārbaudiet plaukstu virpusi un delnas, arī starp pirkstiem.

 4.Tad pievērsieties savam kaklam, krūtīm un ķermeņa augšdaļai. Sievietes, noteikti paŗbaudiet starp krūtīm un zem krūtīm.

 5.Salieciet elkoni, lai pārbaudītu augšdelmu un paduses.

 6. Ar rokas spoguļa palīdzību pārbaudiet kakla aizmugurējo daļu un muguru - augšdaļu un apakšdaļu.

 7.Pārbaudiet savu sēžamvietu un kāju aizmuguri. Pārbaudi noslēdziet ar pēdu un kāju pirkstu starpu apskati.

1. Aktīniskā (saules) keratoze

Tā ir visbiežāk sastopama pusmūža un veciem cilvēkiem, vietās, kas pastāvīgi pakļautas saules iedarbībai, piemēram, uz sejas, kakla, ausīm, plaukstu virspusē un galvas matainajā daļā. Izpaužas kā sarkanbrūni zvīņaini un raupji ādas laukumi. Pirmsvēža veidojumi; 10-15% gadījumu var attīstīties plakanšūnu (skvamozo šūnu) karcinoma, tāpēc vajadzētu ārstēt, lai novērstu progresēšanu.

          

.

2. Bazālo šūnu karcinoma (bazalioma)

Šī ir visizplatītākā ādas vēža forma, taču arī vismazāk bīstamā. Parasti tā izpaužas kā ādas krāsas pacēlums virs ādas virsmas ar spīdīgām, pērļveida malām, nedzīstoša brūca vai nedaudz kreveļains izaugums, kas lēnām, ar laiku kļūst lielāks. Ja atstāj neārstētu, var sākt čūlot un iespiestie dziļākajos audos.

          

.

3. Plakanšūnu (skvamozo šūnu) karcinoma

Šis ir otra izplatītākā ādas vēža forma, kas parādās vietās, kas ir pastāvīgi pakļautas saules iedarbībai, piemēram, uz sejas vai galvas matainajā daļā.

Tā izskatās kā kreveļains izaugums, kas var ātri kļūt lielāks, sākt čūlot un suloties. Var strauji izplatīties, īpaši, ja uz lūpām, ausīm, roku un kāju pirkstiem, vai pacientiem ar nomāktu imūno reakciju (imūnsupresiju). Būtiska ir ķirurģiska iejaukšanās, lai izgrieztu veidojumus.

          

.

4. Melanoma

Šī ir visretāk sastopamā ādas vēža forma, taču visbīstamākā. Tā var skart cilvēkus jebkurā vecumā, atšķirībā no pārējiem ādas vēža veidiem, kas raksturīgi vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Izpaužas kā plankums, kuru ar laiku pigmenti iezīmē tumšā krāsā vai izveidojas nelīdzenas malas vai atšķirīgas krāsas, vai arī strauji augšs sārts vai sarkans pietūkums. Var izplatīties iekšēji, tāpēc nepieciešama neatliekama ārstēšana.

          

Visas Jūsu dzimumzīmes izskatās diezgan līdzīgas - tā pati forma un krāsa. Ja parādās jauns veidojums, kas atšķiras no pārējiem, tas var būt aizdomīgs.

To dēvē par "Neglītā pīlēna" zīmi.

Jums noderētu iegaumēt melanomas pazīmju ābeci -  ABCDE, kas palīdzētu agrīnai diagnostikai:

A - Vai plankums ir ASIMETRISKS?

Labdabīgs

Ļaundabīgs

.

B - Vai tam ir nelīdzenas MALAS?

Labdabīgs

Ļaundabīgs

.

C - Vai tas ir dažādās KRĀSĀS?

Labdabīgs

Ļaundabīgs

.

D - Vai DIAMETRĀ tas ir lielāks par 6 mm?

Labdabīgs

Ļaundabīgs

.

E - Vai augšanas ziņā tas ATTĪSTĀS

Pirms

Pēc

Ādas plankumi ir izplatīta parādība, tie var parādīties jebkurā Jūsu dzīves posmā, un bieži tie ir nekaitīgi. Taču reizēm tie brīdina par nopietnākām problēmām.

KO MEKLĒT:

Pārbaudiet, vai uz Jūsu ādas nav plankumi, kas:

› maina krāsu un/vai formu
› izskatās atšķirīgi no pārējiem
› ir asimetriski var ar nelīdzenām malām
› taustot šķiet raupji vai zvīņaini (reizēm Jūs sajūtat veidojumus, pirms tos ieraugāt)
› ir daudzkrāsaini
› niez
› asiņo vai sulojas
› līdzinās pērlēm
› līdzinās brūcei, taču nedzīst

Ja ieraugāt divas vai vairākas šādas brīdinājuma zīmes, nevilcinieties ne mirkli. Nekavējoties dodieties pie sava ārsta.

          

          

          

Ja Jums ir aizdomīga izskata plankums, dodieties vizītē pie sava ārsta. Ādas vēzis ir ārstējams, ja to laikus pamana.

Lai panāktu vislabāko iespējamo rezultātu, būtiski svarīgi ir nekavējoties sākt ārstēšanu.

Daži pacienti stāsta, ka nav gribējuši traucēt savu ārstu, bijuši pārlieku aizņemt vai cerējuši, ka tas pats izzudīs. Neļaujiet nekam aizkavēt Jūs bez minstināšanās meklēt palīdzību.

Jo ilgāk aizdomīgie veidojumi netiek pārbaudīti, jo lielāku kaitējumu tie nodara. Tāpēc Eiropas vadošie dermatologi aicina Jūs rīkoties, tiklīdz Jūs pamanāt jebkādas ādas vēža pazīmes.

Vienmēr ir labāk nodrošināties, nekā pēc tam nožēlot.

ATCERIETIES

Ieraugot ādas vēža pazīmes, Jums ir jārīkojas ātri. Nekavējoeties, aiziet pie sava ārsta, tiklīdz ieraugāt kaut ko neparastu.

Lai iegūtu sīkāku informāciju par ādas vēzi, dažādiem bojājumu veidiem un to nozīmi apmeklēt mūsu interneta vietni www.euromelanoma.org