Az anyajegyek rengeteg különböző formában jelenhetnek meg.
Anyajegy
A festékes anyajegyek nagyon változatos megjelenésűek. Lehetnek teljesen laposak, kiemelkedőek vagy szemölcsszerűek. Színük rózsaszíntől sötét-barnáig és feketéig terjedhet. Méretük néhány mm, de több cm is lehet. Az anyajegyek ritkán jelennek meg 50 éves kor után.
A legtöbb típus ártalmatlan, azonban bizonyos esetben az anyajegy megváltozása melanoma kialakulására utalhat. A melanomák kevesebb mint 30%-a alakul ki anyajegyekből.
Atypusos anyajegyek
Az atípusos vagy diszplasztikus anyajegy megjelenése a közönséges anyajegytől eltérő. Hasonlíthat melanomára, ezért fontos a bőrgyógyászati vizsgálat során megerősíteni, hogy jóindulatú. Az ABCDE szabály segítségére lehet abban, hogy eldöntse, szükséges-e bőrgyógyászhoz fordulnia:
- Aszimmetrikus-e a bőrelváltozás?
- Szabálytalan-e a bőrelváltozás széle?
- Megváltozott-e a színe?
- Nagyobb-e az átmérője 6mm-nél?
- Megváltozott-e a bőrelváltozás mérete, alakja vagy viselkedése?
Ha valakinek több atípusos anyajegye van, sokkal nagyobb a kockázata a melanoma kialakulásának, ezért rendszeresen ellenőriztetnie kell anyajegyeit bőrgyógyásszal.
Dermális anyajegyek
A dermális anyajegy kissé kiemelkedő vagy félgömbszerű, rózsaszín, világos- vagy sötétbarna lehet. Jóindulatú bőrelváltozás, melynek talaján melanoma ritkán alakulhat ki.