Tri su osnovna tipa sunčevog UV zračenja. Dok agresivne UVC zrake gotovo u potpunosti absorbuje ozonski omotač, UVA i UVB zraci dopiru do zemlje i samim tim svih nas.
UV zračenje ima različite uticaje na na našu kožu, a zavise od dužine i intenziteta UV zraka.
UV-A (400 – 315 nanometera)
UVA zraci, generalno ne uzrokuju opekotine od sunca. Dugi talasi UVA zraka, naprotiv, penetriraju dublje u niže slojeve kože gdje produkuju tamni ten.
U isto vrijeme oštećuju vezivno tkivo uzrokujući gubitak elasticiteta kože, prijevremeno starenje i bore (fotooštećenja).
Nova naučna otkrića ukazuju na to da velika koncentracija UVA radijacije doprinosi nastanku karcinoma kože i samim tim, djelimično je odgovorna za porast incidencije karcinoma kože.
UV-B (315 – 280 nanometera)
Kratki talasi UVB spektra radijacije u najvećem dijelu bivaju presretnuti od strane ozonskog omotača.
Deplecija ozonskog omotača u posljednim godinama je dovela do povećanja broja UVB zraka koji stižu do Zemljine površine.
Moćna UVB radijacija, inicijalno provocira najočigledniju odbrambenu reakciju na sunce.
Penetrira u gornje slojeve epidermisa i uzrokuje brže tamnjenje. Smeđi pigment, melanin, formiraju pigmentne ćelije epidermisa.
Ako je doza UVB zračenja prevelika, rezultat će biti opekotina , koja je ozbiljan alarm od strane ćelija. Sada, od samih ćelija zavisi mogućnost njihove popravke i eradiciranja štete.
Što su češća oštećenja od sunca, to su i posljedice opasnije i povećava se postotak grešaka prilikom samopopravke ćelija.
Na duži period, ovo može voditi u modifikaciju genetičkog materijala, hronična oštećenja kože, te kako primarni tako i uznapredovali stadijum karcinoma kože.
The UV Index
UV indeks je međunarodna, naučna jedinica ultravioletnog zračenja sunca. Koristi se u opisivanju jačine sunčevog zračenja na određenom mjestu u određeno vrijeme. Raspon UV indeksa je od 1 do 11. Što je viši indeks, to je veći rizik od oštećenja kože.
Source: World Health Organisation